İşe Alım Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş hayatında herkes en az bir kere mülakat deneyimi yaşamıştır. Temelde yönetilen sorular genel olarak aynı olsa da olumlu sonuçlara ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.  

Öncelikle beden dili her sohbette olduğu gibi hakkımızda birçok bilgiyi ele verir. Mülakat alanına girdiğimiz andan itibaren duruşumuz, bakışlarımız, mimiklerimiz, yürüyüşümüz dikkat çekecektir. Kendimizden emin, güler yüzlü, karşımızda konuştuğumuz kişinin gözlerinin içine bakarak samimi bir havada konuşmak; her zaman bize artı puan kazandıracaktır.  

Mülakat sırasında neler yapmalı, neler yapmamalıyız? 

İşe alım yetkilisi konuşurken lafını kesmemeli, konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olsak bile konuşma sıranızı bekleyerek anlaşılır, net cevaplar vermeye özen göstermeliyiz. 

İş Mulakatı

Karşı tarafın yönelttiği soruları içtenlikle, tereddüt etmeden cevaplamalı; mülakat öncesinde mutlaka şirket hakkında araştırmalar yapmalıyız. Şirket hakkında ne kadar detaylı bilgiye sahip olursak bizim avantajımıza olacaktır.  

Ciddiyetsiz bir imaj çizmemek adına telefonumuzu mülakata girerken sessize almayı unutmamalıyız. Mülakat sırasında elimizde telefon, cüzdan gibi objeleri tutmamaya özen göstermeliyiz. Belki bir objeyi tutmak bize o an destek verecektir ancak karşı taraf bizim stresli ve heyecanlı olduğumuzu hemen hissedecektir. 

İşe alım yetkilisi mülakat sırasında bizim hakkımızda, daha sonrasında yöneticisine sunabilmek için ufak notlar alacaktır. Ne yazdığına kesinlikle bakmamalı, sadece o notlara iyi şeyler yazdırmaya odaklanmalıyız. 

En çok merak ettiğimiz konunun maaş ve yan haklar olduğu tabii ki bir gerçektir. Ancak maaş beklentimiz sorulduğunda öncelikle yan hakları öğrenerek ilerlememiz daha sağlıklıdır. Gerekiyorsa bir aralık belirtebiliriz. 

Mülakatta kendimizi doğru ifade etmemiz büyük önem taşımaktadır. Her iş bize uygun olmayabilir. İçimize sinmeyen bir durum oluştuysa ne karşı tarafın zamanını ne de kendi zamanımızı boşa harcamamalıyız. Mülakat öncesinde kendi kendimize minik pratikler yapabilir ve mülakat esnasında sorulabilecek soruları önceden tahmin ederek cevaplarımızı belirlemeye odaklanmalıyız.