Mülakat Sorularıyla Baş Etme Yöntemleri

Mülakat denilince akla gelen ilk şey, mülakat esnasında yöneltilecek sorulardır. İster 10 yıllık deneyimimiz olsun ister yeni mezun olalım hemen hepimiz için iş görüşmeleri heyecana ve strese sebep olur. Bu stres ve heyecan adayın zihnini yorar ve karıştırır, genellikle de işi oluruna bırakır. 

Peki, mülakat öncesi “Bana ne soracaklar?” sorusunun yarattığı stres ile nasıl baş edeceğiz? İşe alım yetkilisi için mülakat soruları adayın pozisyona uygun olup olmadığını, hangi pozisyonda daha verimli çalışabileceğini anlamalarını sağlar.  

Mülakat öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında görüşeceğimiz şirket hakkında ve başvurduğumuz pozisyonla ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olmak gelir. Görüşmeye gitmeden önce istenilen yetkinlik ve tecrübeye ne kadar uygun olduğumuzu kafamızda kurgulayarak görüşmeye gidersek sorulara daha rahat cevap verebilirler. 

Mülakat soruları cevaplanırken dikkat edilmesi gerekenler 

Eski deneyimlerimize dayanarak çalıştığımız yerde nasıl çözüm odaklı olduğumuzdan bahsederek sorulara somut yaklaşabiliriz. Sorulara cevap verirken deneyimlerimizi örneklemek; yetkilinin işe karşı yaklaşımımızı, işteki stresle nasıl başa çıkacağımızı anlaması daha kolay olacaktır.  

Mülakatlarda en çok karşımıza çıkan soru “Stresli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?”dur. Soruyu duyduğumuzda güçlü yönlerimizi ve eski çalıştığımız yerlerde yaşadığımız sorunlara karşı nasıl çözüm bulduğumuzu profesyonel bir dille karşı tarafa aktarabiliriz. 

“Stresli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?” sorusuna verilecek örnek cevabı şu şekilde kurgulayabiliriz: 

“Birkaç projenin yetişebilmesi için stres ortamı oluşabilir. Üst üste gelen projeler ve yetişme tarihleri tabi ki strese yol açabilir. Son teslim tarihinden önce projelerin teslim edilmesi benim başarılı deneyimlerim arasında bulunuyor. Örneğin bir hafta içerisinde 2 büyük projenin yetişmesi üzerimde büyük bir strese yol açmıştı ancak proje başlıklarını küçük parçalara ayırarak projenin zamanında teslim edilmesini sağlamıştım.” 

Bu tarz sorulara somut örneklerin verilmesi anlaşılmayı kolaylaştıracak ve işe alım yetkilisinin hakkımızda olumlu yargılara varmasına sebep olacaktır.