Mülakatlarda Stresi Yönetmek

Mülakat öncesinde en deneyimli kişiler de heyecan yaşarlar. Heyecanlanmanın çok doğal olduğunu bilerek heyecanımızı, stresimizi nasıl yöneteceğimizi öğrenmemiz daha büyük bir önem kazanmaktadır. Hiçbir insan kaynakları uzmanı göze batmayacak heyecanı değerlendirmez. Onların değerlendirdikleri nokta bizim bu stresi nasıl yönettiğimizdir. Heyecanımızı ve stresimizi kadar iyi yönetebilirsek işimizde de o kadar iyi stres yönetimi sağlayabileceğimizi düşüneceklerdir. 

Mülakat Öncesi Stresi Azaltmanın Püf Noktaları 

Mülakat sırasında yaşayacağımız stresi en aza indirebilmek için öncesinde hazırlıklara başlamalıyız. Hangi sorular ile karşılaşacağımızı önceden tahmin ederek yanıtlarımızı da bu hazırlanma aşamasında tasarlamamız yararımıza olacaktır. Bu hazırlık mülakatımızın başarılı geçeceğini tabi ki garantilemez ancak mülakat esnasında kendimize olan güvenimizi artıracaktır.  

Mülakat günü görüşme saatinden üç-dört saat önce uyanmamız önemlidir. Bazı işlerimizde aksaklıklar olabilir ve onları tamamlayacak vakte sahip olmak stresle baş başa kalmamamız anlamında fayda sağlayacaktır. Kendimize hafif bir kahvaltı hazırlayıp kahvaltımızı yaparken olumlu düşünerek mülakat stresinden uzaklaşmaya çalışmalıyız. 

Mülakatın gerçekleşeceği yere görüşme saatinden önce gitmemiz, trafik olsa bile geç kalma stresi yaşamamızı engelleyecektir. Görüşme yerine erken varmamız gireceğimiz ortamı tanıma fırsatı sağlayacaktır. Elbette belirtilen bu süre saatler öncesini ifade etmez. Görüşmeye 10-15 dakika kadar erken gitmek en idealidir. 

Mülakat Sırasında Stresi Azaltmanın Püf Noktaları 

Gelelim mülakat anına… Stresli olduğumuzda acele cevaplar verip hızlı konuşabiliriz. Bize sorulan soruları birkaç saniye düşünüp derin bir nefes almak, cevaplarımızı anlaşılır bir şekilde karşı tarafa aktarmamıza yardımcı olacaktır. Sonuçta hiçbir işe alım yetkilisi sorduğu soruların cevabını anlamadığı takdirde bizim için olumlu bir görüş bildiremez. Sakin ve anlaşılır bir şekilde kendimizi ifade etmemiz mülakatın gidişatını da olumlu yönde etkileyecektir. 

Sakin olmamız her zaman bizim yararımızadır. İşe alım yetkilisi ile göz teması kurmamız da oldukça önemli bir detaydır. Gözlerimizi kaçırırsak gizlediğimiz konular olduğunu düşünebilir ve bir iş görüşmesi sırasında böyle bir algı yaratmayı elbette ki hiçbirimiz istemeyiz.