Özgeçmiş Hazırlama İpuçları

İş aramadan önce CV hazırlamanın çok önemli bir araç olduğunun farkına varmamız gerekir. İş bulabilme süreçlerimizi hızlandırmak istiyorsak ihtiyacımız olan şey profesyonelce hazırlanmış özgeçmişimizdir. Özgeçmişimiz aynı zamanda, kişisel pazarlama dokümanımızdır.  

Göz kamaştıran bir özgeçmiş nasıl hazırlanır? 

Ana amacımız işe alım uzmanının ilgisini çekmek ve mülakat daveti alabilmektir. Bunun için de ilgi çekici özgeçmişler yazmamız oldukça büyük önem taşımaktadır. Özgeçmişte dikkat çeken unsurlar sade, özgün ve anlaşılabilir olmasıdır. Bir insan kaynakları uzmanının özgeçmişimizi maksimum 15 saniye içeresinde incelediğini biliyor muydunuz? Özgeçmişimizi oluştururken açık ve net olmalı ve işimizi şansa bırakmamalıyız. 

Etkin Özgeçmiş Hazırlama 

Ön yazıda devrik cümlelerden, klişe ifadelerden kaçınmalı, imla kurallarına dikkat etmeliyiz. Çalışmak istediğimiz alanı önceden belirleyip özgeçmişimize eklemeliyiz. Adımızı, doğum tarihimizi, açık adresimizi, bize ulaşılabilecekleri telefon numaralarını ve e-posta adresimizi özgeçmişimizin başında mutlaka yazmalıyız. 

Mezun olduğumuz programları ters kronolojik sıra ile belirtmeli, aldığımız eğitim ve sertifikalara mutlaka özgeçmişimizde yer vermeliyiz. İş ve staj deneyimlerimizi de ters kronolojik sıra ile yazmalı ve daha önce çalıştığımız yerlerde aldığımız sorumlulukları kısa ve öz bir şekilde listelemeliyiz. 

Bildiğimiz yabancı dilleri ve bilgisayar programlarını özgeçmişimizde belirtmeliyiz. Bizi diğer adaylardan ayıracak yetkinliklerimizi eksiksiz ifade etmemiz işe alımlar sırasında öne çıkmamızı sağlayacaktır. 

Mesleğimizle ilgili kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine üyeliğimiz varsa özgeçmişimizde bu bölüme de yer vermeyi ihmal etmemeliyiz. 

Özgeçmişimizde en az iki referans yazmalıyız. Daha önce çalıştığımız iş yerimizdeki yöneticinin veya çalışma arkadaşımızı referans olarak ekleyebiliriz. Yeni mezunsak referanslarımızın biri üniversite hocalarımızdan biri de stajyer olarak görev aldığımız şirketin yöneticilerinden olabilir.  

Bu adımları takip ettiğimiz takdirde özgeçmişimiz ile ön sıralara çıkmamız çok daha kolay olacaktır.